işitme-kayıpları-resim

İletim Tipi İşitme Kaybı

İletim tipi işitme kaybı terimi, dış veya orta kulaktaki işitme kaybını tanımlamak için kullanılır.

İletim tipi işitme kaybı nedir?
İletken işitme kaybı, ses dalgalarının iç kulağa geçmesini engellerken, dış ve orta kulağın içinden gerçekleşir. Kulağınızı tıkayarak iletken işitme kaybını kolayca taklit edebilirsiniz, temelde bu nasıl bir şeydir.

Sebepleri neler?
İletim tipi işitme kaybına yol açabilecek nedenler çeşitlidir ve orta kulak enfeksiyonları (orta kulak iltihabı), iyi huylu tümörler (kolesteatomlar), kulak zarı delinmesi, travma ve orta veya dış kulağın deformasyonları gibi koşulları içerir.

Belirtileri neler?
İletim tipi işitme kaybı ile, konuşma anlaşılabilir bir ses çıkarmaya eğilimlidir, ancak sadece yeterince yüksekse ve çok fazla arka plan gürültüsü yoksa. İşitme cihazları yardımcı olabilir, ancak bazen yeterli olmayabilir.

Tedavileri nelerdir?
İletken işitme kaybı olan birçok kişi için, ilk çözüm bir işitme cihazı almak olabilir. İşitme kaybı hafif düzeydeyse bu yeterli olabilir, ancak  işitme kaybı orta derecede veya daha kötüyse, işitme cihazı nadiren en iyi çözüm olabilmektedir. Ayrıca, kişilerin işitme cihazı kullanamamaları için başka bazı nedenler de var olabilir (örn. işitme cihazı kullanılmasını imkânsız hale getiren deformasyonlar) veya bekledikleri faydayı alamıyor olabilirler.

İletim tipi işitme kaybında odyogram örnekleri

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *