vertigo-900x

Vertigo

Kelime anlamıyla baş dönmesinin İngilizce ve Latincedeki karşılığıdır. Vertigo, vücudun denge sisteminin bozulmasından kaynaklanıyor. İç kulak, beyincik ve gözler insan vücudunda dengeyi sağlayan organlardır. Bunlardan biri  bozulduğunda ilk belirti olarak baş dönmesi “vertigo” ortaya çıkar. Etrafımızdaki nesnelerin hareket ettiği ve dünyanın döndüğü hissini yaratan bir hastalıktır. İşitme kaybı ve veya kulak çınlaması ile birlikte de görülebilir .Her baş dönmesi vertigo belirtisi değildir. Hasta çoğu zaman dengesizlik, göz kararması ve baş dönmesi gibi semptomları vertigo olarak algılar.

Vertigo Belirtileri Nelerdir?

1- Baş dönmesi: Genellikle sabahları yataktan kalkarken etrafın dönmesi şeklinde başlar. Yatakta sağa sola dönerken bile hasta zorlanabilir. Yer, ayağınızın altından kayıyor hissi verir. Baş dönmesiyle beraber baş ağrısı gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.

2- Kulak çınlaması: İç kulakta bulunan sıvının dengesiyle ilgili problemdir. Kulağın zar labirentindeki sıvı miktarının artması sonucunda baş dönmesi atakları meydana gelir. Motor sesi gibi uğultu, kulakta basınç  hissi, işitme kaybı, kulak çınlaması ve tıkanıklık hissi verir.

3- Bulantı Kusma: Baş dönmesi esnasında midede bulantı olmasıyla birlikte kusmalar görülebilir.

4- Göz kararması: Ani kalkışlarda baş dönmesiyle beraber gözlerde kararma, istemsiz göz kasılmaları meydana gelebilir. Göz bebekleri birbirinden bağımsız olarak kontrolsüzce hareket edebilir.

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *