blog_dgm_oncesi

İŞİTME KAYBININ DOĞUM ÖNCESİ NEDENLERİ

Bu dönem annenin hamilelik sırasında geçirdiği risk faktörlerini kapsar. Hamilelik sırasında yaşanan hastalık, çevresel etkiler ya da genetik sebeplerde yeni doğacak bebeğin işitme kayıplı olmasına sebep olabilmektedir.

Bu sebepleri maddeler halinde sıralayalım;

– Genetik sebepler; İşitme kaybına sebep olan genler bir veya iki ebeveynden de çocuğa geçebilir. Genelde çift taraflı, hafif-orta-ileri-çok ileri gibi kayıp derecelerinden herhangi birine sebep olabilir. İşitme kaybı ile doğmuş bebeğin kaybı sabit kalabilir ve yıllar içinde ilerleyebilir.

– Anne adayının sistemik hastalıkları

– Hamilelik döneminde geçirilen enfeksiyon veya ateşli hastalıklar.

– Hamilelik döneminde kullanılanototoksik ilaçlar.

– Hamilelik döneminde röntgen gibi sebeplerle radyasyona maruz kalmak.

– Hamilelik döneminde alkol, sigara ve uyuşturucu madde kullanımı.

– Akraba evliliği

– Kan uyuşmazlığı

– Hamilelik döneminde bilinçsiz ilaç kullanımı

Sebebi ne olursa olsun diğer bütün hastalıklarda olduğu gibi işitme kaybında da erken tanı tedavi dönemi için çok önemlidir.

Birçok işitme kaybında tedavi yöntemi işitme cihazıdır. Eğer işitme cihazı ile tedavi edilebilecek bir işitme kaybınız varsa ve uzman hekiminiz işitme cihazı tavsiye ediyorsa kesinlikle işitme cihazı kullanımında gecikmemelisiniz. Erken dönemde başlanan işitme cihazı kullanımı çocuğunuzun konuşma gelişimi aşamasında geride kalmamasını, sosyalleşmesini, eğitimini olumlu yönde etkileyeceği çok iyi bilinen bir gerçektir.

İşitme ve işitme cihazına dair bilmek istediğiniz her şey için Eskişehir ve Afyonda bulunan işitme merkezlerimizde deneyimli işitme uzmanlarımıza danışabilirsiniz.

Randevu almak için;    Eskişehir Şube: 0 222 221 80 08        Afyon Şube: 0 272 229 30 03

Tags: No tags

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *